RSS

Czy można zmienić kategorię wojskową

W drodze do Nieba Bram


Temat: pytanie

witam!mam pytanko czy jak mialem 4lata temu wezwanie na komisje i otrzymalem kategorie D to moge ja zmienic ja jeszcze zmienic na kategorie A czyo juz jest to niemozliwe??jestem zdrowy ryba i niemam zadnych prolemow zdrowotnych dzieki za odpowiedz

Musisz udać się do najbliższego oddziału WKU i poprosić o skierowanie na komisję lekarską, bo tylko TERENOWA WOJSKOWA KOMISJA LEKARSKA może zmienić twoją kategorię zdrowia.
Źródło: forum.wojsko.to2.pl/viewtopic.php?t=1524Temat: Badania lotnicze w wojsku
Wszystkie zaczynają się na „Z” :) Te naziemne też (Z/III – chyba taka była kategoria na „ziemię”). Limit na wzrok +1,5/-0,75 (o ile nic się nie zmieniło). Są to wartości z badania dna oka. Oprócz tego sprawdzana jest ostrość wzroku (czytanie literek na tablicy). Dla pełnej ostrości wpisywana jest wartość 1,0 na jedno i drugie oko. Wartość 0,9 to też jeszcze pełna ostrość, ale już z niewielkim uszczerbkiem. Okulary czasami zdarzają się u pchor latających na śmigłowcach. Nie wiem, jak to się ma teraz do pchor na kierunku pilot samolotu transportowego. Czy im też "wolno" mieć wadę wzroku. Jak ja byłam w WSOSP były tylko 2 lotne kierunki: pilot samolotu odrzutowego i śmigłowca oraz kierunki naziemne. Pchor na kierunku nielotnym mógł okulary nosić i nie było przeciwwskazań (wada oczywiście nie mogła być bardzo duża, ale nie wiem dokładnie ile maksymalnie). Pchor na kierunku pilot samolotu odrzutowego musiał mieć wzrok bez wad (Z/IA). Piloci w służbie czynnej (za wyjątkiem pilotów samolotów naddźwiękowych) zdarza się, że mają wady wzroku, które pojawiły się z czasem i mogą latać w okularach. Dotyczy to i pilotów samolotów poddźwiękowych odrzutowych (kat. Z/IB), jak i pilotów samolotów transportowych i śmigłowców (Z/IC). Nad słusznością laserowej korekcji wzroku lekarze z WIML zastanawiają się. Być może kiedyś będzie ona dopuszczona jako forma "leczenia" wad wzroku u pilotów wojskowych.
Źródło: lotnictwo.net.pl/showthread.php?t=187


Temat: Wojsko i żandarmeria zmierzą się z korupcyjną plagą

Za ściganie korupcji przy poborze ostro wzięła się żandarmeria i prokuratury wojskowe - wynika z raportu dziennika i Radia Zet. Trwają łapówkarskie śledztwa, a MON chce zmienić sposób powołań.

"Udało mam się wypracować lepsze metody wykrywania korupcji" - powiedział podpułkownik Waldemar Praszczyk, prokurator i oficer prasowy z Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, której podlegają prokuratury garnizonowe z niemal połowy Polski.

Prokuratorzy apelują do byłych poborowych, którzy wręczyli łapówkę: "Tylko osoby, które same zgłoszą się i ujawnią przestępstwo nie będą popdlegały karze" - zapowiada Praszczyk.

Największe śledztwo trwa w Poznaniu - za uzyskanie zwalniającej ze służby kategorii D - płacili zasiadającym w komisji lekarzom. Pośrednikami byli wojskowi z Wojskowej Komendy Uzupełnień i z innych jednostek. Skala przestępstw jest ogromna. "Wytypowaliśmy już ponad 120 poborowych, którzy posługiwali się fałszywymi zaświadczeniami lekarskimi. Zarzuty postawiliśmy 13 osobom, m.in. czterem lekarzom, w tym szefowi komisji lekarskiej" - mówi Praszczyk.

Na podobną skale zapowiada się śledztwo w Trójmieście. Tamtejsza prokuratura nie zdradza szczegółów, ale pod zarzutem łapówkarstwa zatrzymała już jednego z wyższych oficerów WKU.

Sprawie korupcji uważniej przygląda się MON. Pierwszy raz w historii resortu powołano pełnomocnika ds. procedur antykorupcyjnych - Macieja Wnuka, doradcę w gabinecie politycznym ministra. "Znamy te mechanizmy. Moim zadaniem jest przygotowanie procedur antykorupcyjnych" - zapowiada Wnuk. "Zastanawiamy się nad zmianą formy poboru" - dodaje.

Źródło: onet.pl

Źródło: polska.mil.pl/forum/viewtopic.php?t=1215


Temat: WSI czy tez SKW i SWW; wszytsko na raz
Witam wszystkich serdecznie.
Troszke sie zastanawialem gdzie zamiescic owego posta i stwierdzilem, ze umieszcze go tutaj...w rekrutacji(m.in. dlatego ze nigdzie nie moglem znalezc jakis kategorii o bylych WSI, a moj post z rekrutacja ma tez cos wspólnego). Otóż: Nie wiem czy czytaliscie ostatni newsweek. Jest tam artykul o naszej misji w Afganistanie(tej "najnowszej") i o jej zabazpeiczeniu wywiadowczym. Wedlug gazety jest to misja "na wariackich papierach", w nieznane. Do konca grudnia pozytywnie zweryfikowano 7(sic!) oficerow bylego WSI(1 z wywiadu, 6 z kontrywiadu) Czy to nie jest smieszne? Wydaje sie ze ze ofiar bedzie znacznie wiecej niz w Iraku. Ponadto " Nowe służby prowadza co prada nabór - zglaszaja sie ludzie z ABW i Strazy Miejskiej - ale nie wszyscy maja wystarczajace doswiadczenie, by od razu stac sie stktecznymi wojskowymi wywiadowcami". Nie wiem jak wam, ale mnie chce sie plakac. Nad kaczynskim i jego sfora. Nie mowie, ze likwidacja WSi byla niepotrzeba. Wrecz przeciwnie, ale sadze ze Macierewicz zachowal sie jak amerykanie po inwazji na Irak. Najpier uderzymy, zlikwidujemy, a pozniej jakos to bedzie. Wojan w Iraku trwa juz kilka lat, a konca konfliktu nie widac. Czy z SKK i SWK bedzie tak samo? Jak sadzicie? W tej samej gazecie na ktora sie powujuje powyzej jest wzmianka o przeciekach, ktore to dostaly sie do Wiadomosci TVP(115 agentow WSI w mediach publicznych). Prawdopodobne wydaje sie ze ow przeciek byl dzielem pplp. Marka Kamińskiego, ktory przekazwal politykom i dziennikarzom tajne informacje na temta Dochnala( za to cofnięto mu certyfikat dostepu do informacji niejawnych), a teraz jest szefem Biura Bezpieczenstwa Wewnetrznego Slużby Kontrwywiadu Wojskowego. Zaskrawa to na paranoje.
Reasymujac, nie widze w najblizszym czasie mozliwosci "poprawy" w naszych sluzbach wywiadowczych. Kaczynscy i jego poplecznicy nie sa moze moimi ulubionymi politykami, ale wydaje sie ze tak dlugo jak beda oni kierowac panstwem niewiele sie zmieni, a nasz kraj bedzie bardziej podatny na niebezpieczenista niz kiedykolwiek. Z calej tej historii wylasnie sie balagan, rozgradiasz w jakim sa obecnie nasze sluzby. Co zrobic, aby bylo lepiej? Jak sadzicie?
Pozdrawiam
Źródło: polska.mil.pl/forum/viewtopic.php?t=2990